вторник, 28 февраля 2017 г.

ВІДКРИТИЙ УРОК З БІОЛОГІЇ



























Тема. Різноманітність птахів. Роль птахів в екосистемах та значення у житті людини. Охорона птахів.
Мета.
Освітня.
 Ознайомити учнів з основними екологічними групами птахів; розкрити особливості будови, життєдіяльності, поводження представників класів, ознаки пристосованості до середовища існування; з’ясувати значення птахів у природі та господарській діяльності людини; обґрунтувати необхідність їх охорони; показати систему заходів з охорони птахів; розвивати вміння знаходити взаємозв’язок між будовою дзьобів і ніг птахівта функціями, які вони виконують; 
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічне значення птахів на планеті, визначати їх користь або шкоду; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву та логічне мислення, продовжити формування вміння роботи з підручником і додатковою літературою,а також з інтернет ресурсами.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до птахів, що живуть у дикій природі та птахів, яких людина приручила; сприяти екологічному вихованню.


Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний (останній у темі).
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка.

ХІД УРОКУ

І.  Оргмомент
Вчитель:
Діти, сьогодні у нас урок незвичайний, на ньому присутні гості. Привітайтесь до них.
День добрий, друзі! Ще один урок.
До нас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у розуму безодню.

Налаштуємось на плідну роботу.
У мене все вийде!
Я зможу!
Я досягну успіху!

 
 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
На минулому уроці ми розпочали знайомство з класом тварин, які являються в природі унікальними, тому що пристосувались до повітряного способу життя - це клас... (птахи). 


1)    Мозковий штурм (основні ознаки птахів) ПТАХИ-...
2)    Тестування за компютерами (інструктаж з БЖ) та картками              (перевірка перфокартою)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
   Діти, ми з вами продовжуємо працювати над темою „Клас Птахи”. Ви вже знаєте місце птахів серед інших живих організмів, основні ознаки класу, особливості зовнішньої та внутрішньої будови. Маєте певний обсяг знань про їх розмноження та розвиток.
   Природа нашої планети щедра, багата і різноманітна, та уявити її без птахів не можливо. Птахи справжня окраса природи.
  За кількістю видів птахи поступаються  лише кістковим рибам. Різноманітні й середовища життя птахів: вони мешкають у лісах, парках, садах, на луках, у степах, біля водойм і навіть у пустелях!
                     Мультиплікаційний фільм «Крила, ноги , хвіст»

1.До яких класів тварин належать герої мультфільму?(Клас Плазуни та клас Птахи)
2. Про які види птахів йдеться ? (Гриф і Страус)
3.Чим відрізняються ці птахи між собою? ( Літаючі та нелітаючі)
4.Чому страус так і не зміг злетіти?
 Що є особливим в будові птаха, що надає можливості літати? (Киль)

Отже всі відомі на сьогоднішній день птахи  діляться на дві групи:
ПТАХИ( ЛІТАЮЧІ, НЕЛІТАЮЧІ)
Вчитель: Ми з вами, і переглядаючи мультфільм і зустрічаючи щодня птахів у
повсякденному житті , переконалися, що вони дуже різноманітні. Незважаючи на
 подібності внутрішньої будови та процесів життєдіяльності, ззовні вони дуже 
різні: кожен з них надає перевагу певному корму, має різне опірення, по-різному 
поводить себе. Отож давайте з вами поринемо в світ птахів! Дізнаемося про їх 
різноманітність,особливості , значення ,більше .
Отже темою нашого уроку є Різноманітність птахів. Роль птахів в екосистемах та значення у житті людини. Охорона птахів. Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішню дату та тему уроку
                                   (далі вчитель голошує мету уроку)
ІV. Вивчення нового матеріалу:  
1.Вчитель:         
   Всього в світі клас птахів налічує близько 9,7 тисяч видів, поширених 
практично по всій планеті, це біля 100 млрд. особин. На території України 
проживає близько 358 видів. Загалом птахи дослідженні краще ніж звірі. Їх легко 
помітити в польоті, розпізнати по співу, часто за яскравим забарвленням. 
Знайомитись з особливостями   представниками різних рядів птахів ми будемо 
працюючи в групах. Кожна група отримавши завдання (назву ряду) 
використовуючи підручники та додаткові джерела (енциклопедії, інтернет-
ресурси) 
готує загальну характеристику данного ряду та оформлює при цьому таблицю:

Назва ряду
Особливості будови і життєдіяльності
Представники
Значення в природі та для людини




             (жеребкування та отримання завдання, час виконання 7-10 хвилин)
2. Виступ груп( з доповненням вчителя та використанням презинтації)  

ФІЗХВИЛИНКА (танок маленьких каченят)

3. Охорона птпхів
Вчитель:
В Україні особлива увага приділяється охороні видів птахів, яких занесено до Червоної книги України. Заради збереження багатьох рідкісних і зникаючих видів створюються природні заповідники, заказники (наприклад, Чорноморський заповідник, заповідник «Лебедині острови», Липовецький орнітологічний заказник, що на Черкащині). Рідкісних птахів розводять у вольєрах і потім випускають на волю, у природні для них умови існування (так розводять деяких хижих птахів в Одеському зоопарку). Багато робиться і для збереження звичного середовища їхнього проживання (лісів, озер, боліт, степів).
Запитання до учнів:
— Як кожна людина може допомогти птахам?
Очікувана відповідь учнів:
Людина допомагає птахам, розвішуючи штучні домівки, лаштуючи спеціальні платформи для пташиних гнізд. Важливо також підгодовувати пернатих у скрутні часи, як-от узимку.
Вчитель:
Більшість птахів є перелітними. Тому важливо розвивати міжнародне співробітництво, щоб гніздових птахів України однаково добре охороняли в усіх країнах, де вони зимують і куди перелітають.
З метою охорони птахів установлюють строго обмежені терміни полювання, зокрема забороняється полювати на птахів під час їхнього розмноження.
Одним з найбільш поширених видів охорони, який використовується у багатьох країнах світу, є прийняття законодавчих актів з охорони птахів. Ці акти можуть передбачати повну охорону видів або охорону птахів у певні періоди їхнього життя (наприклад, міграції). Саме таким важливим законодавчим актом стала Боннська конвенція 1979 р. «Про збереження мігруючих видів диких тварин», ратифікована Україною у 1998 р.
Іншим видом охорони тварин і зокрема птахів є складання в державі національної Червоної книги. До Червоної книги України занесені 56 видів птахів.
Більшість птахів є перелітними. Тому важливо розвивати міжнародне співробітництво, щоб гніздових птахів України однаково добре охороняли в усіх країнах, де вони зимують і куди перелітають.
З метою охорони птахів установлюють строго обмежені терміни полювання, зокрема забороняється полювати на птахів під час їхнього розмноження.

V. Закріплення
Усний фоторобот :
№ 1. Я здавна був символом любові до рідного краю. Про мене складають вірші, легенди, пісні. Мої улюблені місця – глухі зарості болота, очеретяні заплави. Я дуже вередливий до умов гніздування. Стежу, щоб обране місце було відгороджене від зовнішнього світу. Я дуже обережний. Якщо мене чимось дуже потривожити, то я тихенько сходжу з гнізда, пригинаюся, відбігаю вбік і тільки тоді злітаю. Хто я? ( Сірий журавель ).
      У дорослого птаха смуги по боках шиї, спина, покривні пера верху крил, поперек і надхвістя чорні; плечові пера білі; на голові червона "шапочка"; лоб білуватий; горло, щоки, шия і воло білі; боки тулуба білі, з жовтим відтінком і чорними рисками; груди і черево білі, з рожевим відтінком; підхвістя рожеве; махові пера чорні, з білими плямами, які на розгорнутих крилах утворюють смуги; хвіст чорний, цупкий, загострений, крайні стернові пера білі, з чорними смугами; дзьоб і ноги темно-сірі; райдужна оболонка ока коричнева. У молодого птаха лоб і низ бруднувато-білі; червона "шапочка" менш яскрава.(Дятел середній)
Балакуча ця вертуха! 
Ліс її щоденно слуха –
 
Довгохвоста, білобока …
 
Ну й плетуха! Це –…
 
(Сорока)
VІ. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія

Вчитель:
Ось і підходить до закінчення наш сьогоднішній урок ми з вами провели велику роботу, дізнали багато нового та цікавого про птахів, тож давайте підведем підсумок- що отримав на уроці кожен з вас? Закінчить будьласка речення , на уроці …
Я дізнався ...
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
Мені сподобалося ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
VІІ. Домашнє завдання:
Початковий  та середній рівень § 22,
Достатній Закінчити таблицю
Високий – повідомлення «Птахи запорізького краю»



Комментариев нет:

Отправить комментарий